Technologia wycinania laserowego

 

Wycinanie laserowe to obecnie jedna z precyzyjniejszych technologii obróbki metali, które są znane we współczesnym przemyśle. Nasi rozmówcy z http://gubad.com/uslugi/ciecie-laserowe , potwierdzają, że wycinanie laserowe daje naszej gospodarce zupełnie nowe, nieznane dotąd możliwości. Postanowiliśmy więc nieco bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, aby przybliżyć Wam pokrótce istotę technologii.

Rodzaje cięcia laserowego

Wycinanie laserowe może być możliwe na trzy sposoby:

  • cięcie przy pomocy spalania;

  • cięcie przy pomocy stapiania;

  • cięcie z wykorzystaniem zjawiska sublimacji.

 

Cięcie laserowe popularne w ostatnich czasach
Cięcie laserowe

 

Wycinanie laserowe z wykorzystaniem spalania

Technologia laserowego wycinania metalu w oparciu o zjawisko spalania polega na nagrzaniu obrabianego materiału z użyciem promienia laserowego, który zogniskowany jest w obszarze szczeliny pożądanego cięcia. Odpowiednia temperatura pozwalająca uzyskać precyzyjne cięcie oscyluje zwykle w granicach 1150 – 1200 stopni Celsjusza. Z powodu obecnego w procesie tlenu tnącego materiał w wyznaczonej szczelinie spala się tworząc żużel, który następnie usuwany jest ze szczeliny, dzięki energii kinetycznej.

a

Wycinanie laserowe z wykorzystaniem sublimacji

W procesie cięcia laserowego opartego na zjawisku sublimacji materiał cięty wyparowuje z wyznaczonej szczeliny cięcia. To również spowodowane jest działaniem odpowiednio zogniskowanego promienia laserowego.

Wycinanie laserowe przy użyciu stapiania

Materiał cięty w tym przypadku zostaje poddany topieniu, dzięki wysokiej temperaturze promienia laserowego. Dodatkowo zostaje wydmuchany przez tnący gaz, dzięki czemu obróbka tą metodą uważana jest za jedną z najbardziej precyzyjnych. Staje się to zupełnie zrozumiałe jeśli weźmiemy pod uwagę wysokie ciśnienie gazu tnącego, które osiąga nawet 20 Bar!